11.7.2021 12:30
Jsem rád, že kardinál Dominik Duka se podobně jako hnutí SPD staví proti cenzurním zásahům a omezování svobody slova.
Hnutí SPD odmítá snahy eurokomisařky Jourové a Evropské komise, aby internetové firmy jako Facebook nebo Google mazaly příspěvky, a prováděly tak cenzuru svobody slova.
„Západní státy, které pro nás byly v době, kdy jsme měli svobodu slova omezenou, určitým vzorem. Protože ale s totalitou, omezením projevu a dalších normalizačních praktik nemají takové zkušenosti jako státy bývalého východního bloku, tak si s myšlenkou cenzury a omezení svobody slova nebezpečně pohrávají. Svobodu slova považuji za jeden ze základních pilířů skutečné demokracie. Cenzura ale není jenom otázkou normalizace nebo nedemokratických režimů. Ani k nám nepřichází ze zahraničí. Přesto se s ní setkáváme dnes a denně v podobě autocenzury skrývané za korektnost. Je to také otázka volby partnerů do debaty, vyhýbání se určitým tématům. K určitým tématům je nám bráněno se vyslovovat, respektive vyslovit se můžeme, ale pak následuje mediální lynč, zostouzející, vyvracející a zesměšňující vyřčené, nebo rovnou mluvčího, aby byl zbaven hlasu. Mám svou zkušenost, že určitá křesťanská témata jsou ze společnosti vylučována, vezměme si třeba otázku ochrany lidského života, nebo rodiny jako svazku muže a ženy,“ řekl kardinál Duka pro ParlamentníListy.cz.
„Nemá takovou zkušenost s totalitní diktaturou. Je to ale také určitá otázka naší společenské pýchy. Máme pocit, že jsme vůči podobným hrozbám omezení svobody slova, pohybu nebo myšlení imunní. Ukazuje se ale, že tomu tak není – podívejme se na myšlenky, které se rodí dnes v prostředí starobylých francouzských a amerických univerzit a srovnejme si to se středověkými výkony univerzit ze Sorbonny, Salamanky nebo Boloni. Zatímco tehdy řešili otázku lidské svobody, vůle, podstaty substancí, dnes se ty nejlepší humanitní univerzity zabývají počtem pohlavních identit, korektním jazykem a sofismaty nad přirozenými otázkami,“ říká správně kardinál.
Hnutí SPD odmítá snahy eurokomisařky Jourové a Evropské komise, aby internetové firmy jako Facebook nebo Google mazaly příspěvky, a prováděly tak cenzuru svobody slova. Výjimku mohou mít pouze ty příspěvky, které vyzývají k terorismu nebo genocidě. Proto je SPD spolupředkladatelem zákona, který zamezuje cenzuře na sociálních sítích. Tento zákon prošel ve Sněmovně do 2. čtení. Nesmí být ohrožena svoboda slova.