1.6.2021 19:32
Domácnostem i firmám s největší pravděpodobností zdraží elektřina.
Dodavatelé ji nyní nakupují na energetických burzách až o 40 procent dráž než před rokem, informoval E15. Odpovědnost nese Evropská unie a Babišova vláda a jejich nesmyslný boj proti CO2. Za zdražováním totiž stojí růst cen emisních povolenek. Tyto nesmyslné nástroje pouze pokřivují trh a navíc nahrávají spekulantům. EU nepomáhá, ale škodí. Čím dříve z ní odejdeme, tím lépe!
„Ceny elektřiny na burze PXE rostou od loňského října. Nyní jsou o třetinu vyšší, než byly loni na podzim a pohybují se kolem 60 euro za megawatthodinu,“ uvedl Jan Schindler, analytik portálu TZB-info.cz. Dodal, že zdražování se už dotklo i koncových spotřebitelů: „Od ledna ceny elektřiny pro domácnosti přestaly klesat a v posledních dvou měsících začali někteří dodavatelé ceny navyšovat.“
Hlavním důvodem zdražování silové elektřiny je podle tiskové mluvčí společnosti E.ON Martiny Slavíkové výrazný nárůst ceny emisních povolenek. Výrobci, kteří produkují elektřinu například v uhelných elektrárnách nebo jiných zdrojích vypouštějících emise, musí tyto povolenky nakupovat. Náklady pak započítávají do ceny energií. Informoval o tom server E15.
„Cena emisní povolenky je letos v průměru o 13 euro za megawatthodinu vyšší, prodává se za 45 euro. Souvisí to mimo jiné i s upravenými charakteristikami započatého regulačního období a pravděpodobně také s významnými spekulacemi finančních investorů,“ vysvětlila Martina Slavíková.
Hnutí SPD podporuje racionální ochranu životního prostředí pro člověka, ale boj proti emisím oxidu uhličitého je naprosto nesmyslný. Ke změnám teplot a klimatu na planetě vždy docházelo a dochází, ale hlavní odpovědnost nenese člověk a CO2, ale aktivita (a teplota) Slunce a vzdálenost Země od Slunce. V historii byly doby ledové i meziledové. Ve středověku za Karla IV. bylo tepleji a v Praze se pěstovalo víno, podobně jako nyní. Ale produkce takzvaných skleníkových plynů s tím neměla nic společného. Navíc CO2 není škodlivý plyn. Je to plyn důležitý pro fotosyntézu, čili díky němu je zaznamená i větší produkce zemědělských plodin.
EU svému boji proti CO2 říká “Zelený úděl”, ale jde spíše o zelený “Velký skok” podle vzoru Mao Ce-tunga, který bude znamenat masakr evropské ekonomiky. Sluníčkářští fanatici se pro své revoluční záměry nezastaví před ničím. Připomeňme jen, že emise CO2 Evropské unie tvoří zhruba 10 procent emisí celosvětových. Takže i kdyby CO2 mělo na klima nějaký vliv, je to jen, jako když plivne. EU nepomáhá, ale škodí. Čím dříve z ní odejdeme, tím lépe!