17.12.2021 9:13
Vyzýváme vládu, aby se postavila proti zdražování energií způsobenému Evropskou unií a aby naše země podobně jako Polsko snažila vystoupit ze systému emisních povolenek.
Cena emisních povolenek se vyšplhala minulý týden na více než 90 euro za tunu, přičemž před rokem stála 34 euro, tedy zhruba třetinu. Přitom v roce 2014 stála emisní povolenka pouhých šest euro! Polská vláda chystá v této věci předložit návrh na okamžité pozastavení systému EU pro obchodování s emisemi. Pokud tak EU neučiní, požádá země o vystoupení ze systému.
Systém obchodování s emisními povolenkami zásadně zdražuje ceny energií všem našim občanům. SPD na tuto situaci jako jediná strana dlouhodobě upozorňuje. Říkáme už delší dobu, že je potřeba vystoupit ze systému obchodování s emisními povolenkami. EU ničí peněženky našich občanů a našich firem a uvrhuje lidi do energetické chudoby. Babišova vláda nejprve podporuje „Green deal“ i systém obchodování s povolenkami a bez jakýchkoliv regulačních nástrojů drakonicky nechá zdražit energie pro naše občany, domácnosti a firmy a teprve, až když se rozhoupali Poláci, tak dělá ústní proklamace, které stejně nic neřeší a snaží se svolat na poslední chvíli před Vánoci mimořádnou schůzi sněmovny na snížení cen DPH u energií. To ale není systémové zásadní řešení. Navíc například nulovou sazbu u energií podle nových pravidel EU zavést nelze.
Nastupující vládní garnitura také nemá žádné řešení, v koaliční smlouvě se zavázala podporovat Green deal, noví ministři na přímou otázku mlčí, a dokonce kandidátka na ministryni životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) via facti nadále otevřeně podporuje zdražování energií. To je pro SPD nepřijatelné!