7.4.2022 9:22
Více než milion českých domácností míří do energetické chudoby, ale vláda na ně kašle.
Na rozdíl od předsedkyně vládní TOP 09 Pekarové Adamové si myslíme, že by se vláda měla starat o lidi. Domácnosti se podle zjištění Českého statistického úřadu také obávají, že pokračující bezprecedentní růst cen atd. povedou ke zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace v období následujících dvanácti měsíců. Koaliční vláda SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), Pirátů a STAN dosud nepřijala, na rozdíl od okolních států, žádná plošná řešení na pomoc našim občanům se zdražováním energií, potravin a bydlení.
Hnutí SPD navrhuje po vzoru okolních států snížit daně či zastropovat ceny na energie, vybrané základní potraviny, pohonné hmoty a na hypotéky. Nespokojenost občanů s nečinností vlády stoupá. Tím, že se vláda od dubna rozhodla navýšit životní a existenční minimum o 10 % částečně pomůže pouze přibližně 5% občanů. Hnutí SPD podporuje zvýšení životního a existenčního minima, ale zvýšení by mělo být o 15 % tak, aby se zohlednil i růst inflace za minulý rok, kdy se životní minimum nezvyšovalo. Pomohli bychom tak více slušným a pracujícím rodinám a domácnostem. Podle ekonomů se může inflace koncem roku vyšplhat i na 14 %.
Zároveň odmítáme arogantní výrok předsedkyně Poslanecké sněmovny a vládní TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, která v televizi Prima prohlásila, že „vlády se nemají starat o lidi…”.