20.4.2021 9:22
Pandemický zákon ani zákon o ochraně veřejného zdraví neumožňují plošně regulovat a omezovat volný pohyb osob, oznámila Policie ČR podle iDnes.cz v úterý večer na Twitteru.
Postavila se tak proti výkladu ministra zdravotnictví Petra Arenbergera, který na základě tohoto zákona od pondělí omezil setkávání více než dvou lidí. Řada právníků to již dříve označila za protiprávní. To je i názor hnutí SPD. Celé to ukazuje na neuvěřitelný zmatek a pošlapávání práva a naší ústavy ze strany vlády. Vláda nabourává důvěru lidí v autoritu státu. Vláda se pak diví, že lidé nechtějí dodržovat její opatření? Vláda porušující ústavu a zákony se stává tyranií.
SPD hlasovalo ve Sněmovně jako JEDINÝ poslanecký klub PROTI pandemickému zákonu, který je v podstatě pouze jinak pojmenovaným nouzovým stavem na další rok.
Když vláda pošlapávala ústavu vyhlašováním nouzového stavu protiústavním způsobem, tak mě ani moc nepřekvapuje, že pan ministr patrně porušuje zákon. Nyní ale jeho nařízení o shromáždění maximálně dvou lidí, což je dokonce v rozporu s pandemickým zákonem, nechce respektovat ani policie. Samo vedení policie patrně nechce takto flagrantně porušovat zákon.
Tato vláda nemá důvěru veřejnosti a zdá se, že už ani Poslanecké sněmovny. Podporujeme vznik vlády odborníků, která by přivedla naší zemi k řádným volbám.
„V otázce shlukování osob v počtu dvou na veřejnosti i v soukromí má Policie ČR jasno. Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví váže omezení pouze k hromadným akcím. Pohyb osob na ulici, náhodná a neorganizovaná setkání nelze tímto opatřením pokrýt,“ uvedlo Policejní prezidium na Twitteru.
Policisté tak podle svých slov nebudou a ani nemohou toto nařízení kontrolovat. „Pandemický zákon ani zákon o ochraně veřejného zdraví nemůže plošně regulovat a omezovat volný pohyb osob ani jejich počet. Policisté tak nemohou a ani nebudou svoji kontrolní činnost orientovat tímto směrem,“ oznámili policisté.