14.4.2022 14:53
Náklady na potravinářský výrobek vzrostly od začátku roku podle Potravinářské komory ČR o 30 až 60 procent.
Pokud by se tyto náklady již nyní v plné výši propsaly do spotřebitelských cen, mnozí lidé si podle komory nebudou moci dovolit nakoupit ani základní potraviny. Chleba může stát až 76 korun, vyjádřili se odborníci v anketě serveru finmag. Ačkoli zemědělci i potravináři vyzývají vládu, aby snížila daně u potravin či omezila vývoz obilí z ČR, vláda nic nedělá! Opět se ukazuje, že je nutné, aby ČR byla soběstačná v základních komoditách, které lze u nás vypěstovat.
„Je pravda, že potraviny na pultech českých obchodů zdražují, ale neznamená to, že tyto peníze směřují k českým zemědělcům. Chovatelům a pěstitelům ve skutečnosti stoupají vstupní náklady v posledních měsících o desítky až stovky procent, přičemž ukrajinsko-ruský konflikt tyto trendy urychlil. Například chovatelům prasat zdražily v loňském prosinci v meziročním srovnání krmné směsi o 20 až 25 procent, nafta o 35 procent a energie o pět až 40 procent. Aktuálně se jim v meziročním srovnání zvýšily ceny krmiv o 40 procent, nafty o 50 a energií o 50 až 150 procent. Chovatelé ale mají omezené možnosti promítnout toto zdražování do cen, za které prodávají své zboží, kvůli levné a předotované konkurenci ze zahraničí,“ informoval prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.
„Co se týká pšenice, Česko je v její produkci soběstačné ze zhruba 180 procent, ale její cena je určována na evropském trhu vzhledem k jeho provázanosti. Rovněž řada členů Agrární komory ČR vyzývala k omezení exportu pšenice, která je důležitou položkou při přípravě krmných směsí pro hospodářská zvířata,“ dodal Doležal.
„Ceny potravin jsou ve velké míře v rukou naší vlády. Ministr zemědělství se chvástá, že je pšenice dostatek, a přitom její cena letí vzhůru neřízeným způsobem, jenom stačí omezit nebo zakázat vývoz. Nenacházíme se v běžném tržním prostředí, jedná se o velmi mimořádnou situaci. Stav je skutečně alarmující, nejen pekaři, ale i ostatní potravináři jsou na hranici přežití, a to z měsíce na měsíc. Jsou ohroženy zdravé podniky, které doposud platily nemalé daně a odvody státu,“ upozornil Martin Křižák, řemeslný pekař z Pekařství – bistro Křižákovi.
„Co se ceny chleba týče, s přihlédnutím k očekávanému vývoji ceny mouky, současným cenám energií, plynu a pohonných hmot, a bez toho, aby se zvyšovaly požadavky na mzdové zatížení výroby, by cena jednoho kilogramu kváskového žitnopšeničného bochníku chleba zahrnující výše popsané přímé náklady na výrobu, zohledňující odpisy zařízení, rozumné investice do rozvoje firmy a nezbytný zisk pro vytvoření minimálně další rezervy na horší časy (kterou jsme vyčerpali během covidu do absolutního dna), měla být při zachování současného standardu kvality 49 Kč bez DPH. To znamená, že s DPH a marží obchodníka, která je obvykle kolem 35 %, by cena vyšplhala na 76 Kč. Kdyby vláda alespoň na základní potraviny snížila dočasně DPH na 5 %, mohla by tato cena být o sedm korun nižší, tedy 69 Kč,“ dodal Křižák.
Podle Svazu pekařů by běžný chléb by mohl stát letos i 60 korun. Podle prezidentky Potravinářské komory ČR Dany Večeřové letos zdraží potraviny až o 30 procent. Vepřové maso a uzeniny by mohly od dubna zdražit o desítky procent.
Podle hnutí SPD je krátkodobým řešením zdražování snížení daní na energie a pohonné hmoty a základní potraviny, což například provádí vlastenecké vlády Polska a Maďarska, zatímco vláda Petra Fialy to odmítá. Systémovým řešením extrémního zdražování je odstoupit od Green Dealu EU a systému obchodování s emisními povolenkami a přestat vyvážet naši elektřinu na nadnárodní burzy.
Je zároveň potřeba zajistit energetickou a potravinovou soběstačnost České republiky a dostavět nové bloky jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně a zajistit strategické zásoby plynu. Podle hnutí SDP je zajištění energetické a potravinové bezpečnosti, levné elektřiny a dostatku levných energetických zdrojů a levných potravin jedním ze základních pilířů suverenity, svobody a prosperity naší země.