20.2.2023 9:31
Fialova „konzervativní vláda“ chce patrně zničit živnostníky.
Jurečkovo ministerstvo práce navrhuje, že odvody (sociální a zdravotní) živnostníků by se v průběhu tří let mohly zvednout o 60 procent! To fakticky znamená zvýšení daňového zatížení živnostníků! Odborníci oslovení redakcí CNN Prima NEWS kroutí hlavou a upozorňují, že zejména živnostníci mají výrazně horší podmínky než zaměstnanci. Měli by tedy mít podle nich možnost platit nižší odvody s rizikem, že do důchodu budou odcházet s menší penzí. Při zrušení superhrubé mzdy se snížily daně zaměstnancům, ale adekvátní opatření snižující daňovou zátěž pro živnostníky zavedeno nebylo. Hnutí SPD důrazně protestuje proti jakémukoli zvyšování daní českým občanům a firmám!
„SPOLU vám garantujeme, že my daně nezvedneme! Proto SPOLU nebudeme provádět levicové daňové experimenty, ale snížíme státní výdaje a dáme finance dohromady!“ slibovali SPOLU před volbami. Lháři prolhaní!
Živnostníci nemají zaměstnanecké benefity, nemají maximální délku pracovní doby ani nárok na placenou dovolenou, nesou náklady spojené s výkonem své práce a ručí vlastním majetkem. Nemají nárok na odstupné při skončení pracovního poměru.
O možném zvýšení odvodů hovořil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a také ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Následně úvahu potvrdil i předseda vlády Petr Fiala v pořadu Co na to premiér na CNN Prima NEWS.
Podle politologa Jana Kubáčka je přitom jasné, že živnostníci jsou oproti zaměstnancům v nevýhodě. „Moc se o tom nemluví, ale jsou sankcionováni. Nemají nárok na nemocenskou, mají nižší důchod a nečerpají plnohodnotnou dovolenou. Počítají s tím, že sociální komfort mají nižší,“ řekl pro CNN Prima NEWS Kubáček.
Fialova vláda podle mě sprostě oblehala voliče. Chystá bezprecedentní ožebračení občanů formou zvyšování mnoha daní. Všechny strany vládní koalice před volbami slibovaly, že daně v žádném případě nezvýší. Dle dostupných informací by se mělo jednat o zvýšení daně z přidané hodnoty (a tedy o plošné zdražení) u mnoha druhů zboží a služeb posunem její snížené sazby o několik procentních bodů nahoru. Vláda chce všem lidem zdražit vodu (vodné a stočné), léky, kojenecké potřeby, točené pivo, stravovací služby, knihy atd. Vláda také přiznala, že zvažuje i zvýšení daně z nemovitosti a zrušení podpory stavebního spoření.
Ministr Stanjura, který je zároveň místopředsedou ODS, rovněž připustil, že by vláda mohla zvýšit i odvody OSVČ na zdravotní a sociální pojištění, což by zásadním způsobem fakticky zvýšilo daňové zatížení živnostníků a pro značnou část z nich by šlo o likvidační opatření. A chtějí lidem zdražit i zdravotní pojištění. I v tomto případě by šlo o bezprecedentní porušení a popření předvolebních slibů vládních stran. Hnutí SPD důrazně protestuje proti jakémukoli zvyšování daní českým občanům a firmám a požadujeme, aby vláda své návrhy na zvyšování daní spojila s žádostí o vyslovení důvěry.